برای ویکی‌کناری

بعد از حادثه‌ی گودر، یکبار دیگه گوگل روی زندگی مجازی من تاثیر گذاشت . چند ماه قبل خبر تعطیلی گوگل ساید ویکی همراه با بیش از ده سرویس دیگه منتشر شد و این تصمیم امروز، پنجم دسامبر اجرایی شد.  البته این سرویس نه تنها بین ایرانیها، که در هیچ کجای دنیا به محبوبیت گودر نرسید و برای همین شوک چندانی هم ایجاد نکرد . اما برای من که مشتری تقریبا ثابتش بودم، به همون اندازه بد و ناخوشایند بود

این چی بود ؟
google SideWiki یا اونطوری که خود گوگلی ها به فارسی برش گردوندن، ویکی کناری ابزاری بود که از طریق تولبار گوگل در دسترس بود و به کاربرها این امکان رو میداد که نظر یا نقد خودشون رو در خصوص یک صفحه، کنارش بنویسند که این متن توسط بقیه کاربرها قابل مشاهده و ویرایش بود ( دقیقا مثل ویکی‌پدیا ) اما مدیریت این سرویس به سرسختی ویکی‌پدیا نبود و من تو بارها استفاده از این سرویس کمتر دیدم که نقدهای تند و حتی غیر مرتبط حذف یا تعدیل بشه .

سایدویکی ایده‌ی فوق‌العاده‌ای بود که همیشه فکر می‌کردم و فکر می‌کنم که وب واقعا بهش نیاز داره و فقط شرکتی میتونه این کار رو به نحو احسن انجام بده که تسلطش روی همه‌ی وب شاخص باشه . چه شرکتی رو به جز گوگل در این ابعاد سراغ دارید ؟

اما شوربختانه  سایدویکی هم به فهرست سرویس‌های نافرجام گوگل پیوست . واقعیت اینه که تعدیل سرویس های گوگل ( تعدیل و نه به‌سازی و یکپارچه سازی) هیچوقت برام قابل فهم نبوده و نتونستم درکش کنم . به شخصه معتقدم که اگر گوگل روی همین یه سرویس تامل بیشتری می کرد و برای معرفی هرچه بهتر اون از ابزارهای در دسترسش استفاده‌ی بهتری میکرد، واقعا جای زیادی برای شکوفایی داشت و می تونست تاثیرات زیادی روی کیفیت وب بگذاره .

سایدویکی برای من هنوز فعال هست، اما نمی‌تونم متن جدیدی اضافه بکنم ولی به متن های قبلی کماکان دسترسی دارم . امیدوارم حداقل همین وضعیت رو تا مدتی نگه داره و به فکر تعطیلی مطلق نبافته .

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Related Posts
Total
0
Share